Inicjatywa Frajda z nauczania działa już trzy lata. Polega na tym, że grupa nauczycieli dopisuje przykłady i refleksje ze swojego przedmiotu do krótkiego artykułu. Spotykamy się raz w miesiącu na dobrowolnym spotkaniu online i rozmawiamy na temat treści artykułu, wymieniamy pomysły i inspirujemy się wzajemnie. Spotkania  trwają jedną godzinę. Po nadesłaniu przykładów przez uczestników Frajdy, zamieszczam je w artykule i publikuję na stronie www.oknauczanie.pl i w grupach na FB.

Inicjatywa jest całkowicie społeczna, każdy może do nas dołączyć. Nie ma w niej żadnych obowiązków, wszystko jest dobrowolne, zarówno uczestnictwo w spotkaniach, jak i nadsyłanie własnych przykładów. Zapraszam do naszego grona, wystarczy napisać: i zgłosić chęć: danuta.sterna@gmail.com

 • W tym roku zapisanych mieliśmy 55 osób.
 • Swoje przykłady (co najmniej raz) podało 29 osób:

Beata Minta, Michał Szczepanik, Żaneta Wójcik, Bożena Sozańska, Dorota Kujawa-Wenke, Karina Wójcik, Jolanta Łosowska, Jolanta Gęca, Patrycja Doroszewska, Malwina Kiełbratowska, Olga Tchórz-Wciórka, Natalia Czarnecka, Bożena Rakowska, Elżbieta Łuczkiewicz, Beata Fiszer, Benia Czerkawska, Łukasz Tupacz, Alicja Nehring, Joanna Sułek, Urszula Lach, Grażyna Bogusławska,  Barbara Jaworowicz, Barbara Bartnik, Jaśka Stojak, Agnieszka Wenda, Iwona Zając, Izabela Greszta, Krystyna Dąbek i Zofia François.

 • Dyskusję podejmowaliśmy na dziewięć tematów:
 1. Tabele oceniania. O tabelach oceniania napisałam specjalny rozdział do wznowionej mojej książki: Uczę się uczyć. Tam zmieściłam przykłady uczestników inicjatywy.
 2. Frajda z ruchu w nauczaniu: https://oknauczanie.pl/frajda-z-ruchu-w-nauczaniu
 3. 10 małych znaczących zmian w nauczaniu: https://oknauczanie.pl/10-malych-ale-znaczacych-zmian-w-nauczaniu-frajda-z-nauczania
 4. Co robić z uczniami po wystawieniu ocen: https://oknauczanie.pl/5950-2
 5. 7 sposobów na przyciągnięcie uwagi uczniów: https://oknauczanie.pl/7-sposobow-na-przyciagniecie-uwagi-uczniow
 6. Co zamiast sprawdzianu: https://oknauczanie.pl/co-zamiast-sprawdzianu
 7. Zastępstwa: https://oknauczanie.pl/zastepstwa
 8. Przykłady wartościowych prac domowych z różnych przedmiotów

https://oknauczanie.pl/przyklady-wartosciowych-prac-domowych-z-roznych-przedmiotow

 1. Angażuj uczniów!: https://oknauczanie.pl/angazuj-uczniow-2

Zapraszam do przyłączenia się do inicjatywy w następnym roku szkolnym.