O Autorce

Danuta Sterna: Lubię o sobie mówić, że jestem ogrodniczką oceniania kształtującego w Polsce. Bardzo mi zależy na dobrej szkole, aby dzieci miały przyjemność z uczenia się, a nauczyciele z nauczania. Kluczem do osiągnięcia tego celu moim zdaniem są – metody nauczania. Szczególnie cenię metody oceniania kształtującego (OK). Zajmuję się nim od 2002 roku, czyli teraz, w roku powstawania tej strony, mija już 20 lat odkąd sięgnęłam po nie po raz pierwszy. Jestem matematyczką, ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim i w wieku 22 lat rozpoczęłam pracę w Politechnice Warszawskiej. Zajmowałam się geometrią algebraiczną, ale najbardziej interesowała mnie dydaktyka i dlatego rozpoczęłam pracę w szkole. Gdy poznałam ocenianie kształtujące, od razu zaczęłam je wypróbowywać w swojej pracy z uczniami, a to odmieniło znacząco mój sposób nauczania.

Od 2000 do 2024 roku współpracowałam z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) w programie Szkoła Ucząca Się, prowadziłam szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Prowadziłam blog – Oś świata, w którym publikowałam artykuły na temat OK i innych trendów edukacji światowej.
W ramach współpracy z CEO napisałam kilka książek o ocenianiu kształtującym, które są prezentowane obok na tej stronie. Szczególnie polecam dostępną w Internecie książkę: Uczę (się) w szkole, inne książki można znaleźć w księgarni internetowej https://sklep.ceo.org.pl/ .

Większość książek już niestety się wyczerpała. Książka – Uczę się uczyć doczekała się drugiego uzupełnionego wydania.

W roku 2015 wpadłam na pomysł połączenia oceniania kształtującego z zeszytem uczniowskim i tak powstał – OK zeszyt. Rozpoczęłam prace nad OK zeszytem na FB razem z grupą chętnych i zaangażowanych nauczycielek i nauczycieli. Pomysł się rozwinął i w programie SUS opracowaliśmy kurs – OK zeszyt, który ma nadal wielu zwolenników.
Jestem współautorką pomocy dydaktycznych związanych z ocenianiem kształtującym, polecam je. Część z nich powstała z udziałem nauczycieli współpracujących z programem SUS.
Prowadzę różne akcje edukacyjne. Wraz z grupą pasjonatów – nauczycielek i nauczycieli rozpoczęliśmy – „Frajdę z nauczania”. Pomysł polega na uzupełnieniu artykułów dotyczących edukacji przykładami pochodzącymi od praktyków. Gotowe, uzupełnione artykuły publikuję na stronie www.oknaucznie.pl. Zachęcam do przyłączenia się do nas. Proszę pisać na mój adres.

Mam również swoje pasje poza edukacyjne.
Po pierwsze jestem matką Marty Sterna, z której jestem bardzo dumna i babcią Mii Sterna, która wnosi w moje życie wiele radości. Specjalnie dla Mii napisałam i zilustrowałam kilka książek. Jestem partnerką Jacka Strzemiecznego, z którym razem dzielimy między innymi pasję do edukacji i od którego stale otrzymuję nieoceniona pomoc i wsparcie.
Od wielu lat zajmuję się hobbistycznie ceramiką. Mam własną pracownię na Warmii i stale wypróbowuje nowe pomysły i techniki.
Lubię rysować, szczególnie rysunki, które korespondują z przekazem. Narysował ich tysiące, a te które są związane z ocenianiem kształtującym „uwolniłam”, aby nauczyciele mogli z nich korzystać, jeśli im się spodobają.

Stronę założyłam, gdyż zależy mi na nauczycielach poszukujących dobrego nauczania, mam nadzieję, że zachęci ich ona do stosowania oceniania kształtującego, z pożytkiem dla nich i ich uczniów.

Mój adres: danuta.sterna@gmail.com

 

Moje książki

Publikacje o Ocenianiu kształtującym i nie tylko.

UCZĘ SIĘ W SZKOLE

pobierz darmową
publikację

OCENIAM UCZĄC

publikacja aktualnie
niedostępna

Uczę się uczyć

KUP W
Księgarni

W szkole jest OK

KUP W
Księgarni

OK zeszyt

KUP W
Księgarni

Uczę w klasach młodszych

KUP W
Księgarni

OKmiks_Polish

publikacja aktualnie
niedostępna

OKmiks_English

publikacja aktualnie
niedostępna

OKmiks_Russian

pobierz darmową
publikację

Okmiks_German

publikacja aktualnie
niedostępna