O Autorce

Danuta Sterna: Lubię o sobie mówić, że jestem ogrodniczką oceniania kształtującego w Polsce. Bardzo mi zależy na dobrej szkole, aby dzieci miały przyjemność z uczenia się, a nauczyciele z nauczania. Kluczem do osiągnięcia tego celu moim zdaniem są – metody nauczania. Szczególnie cenię metody oceniania kształtującego (OK). Zajmuję się nim od 2002 roku, czyli teraz, w roku powstawania tej strony, mija już 20 lat odkąd sięgnęłam po nie po raz pierwszy. Jestem matematyczką, ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim i w wieku 22 lat rozpoczęłam pracę w Politechnice Warszawskiej. Zajmowałam się geometrią algebraiczną, ale najbardziej interesowała mnie dydaktyka i dlatego rozpoczęłam pracę w szkole. Gdy poznałam ocenianie kształtujące, od razu zaczęłam je wypróbowywać w swojej pracy z uczniami, a to odmieniło znacząco mój sposób nauczania.

Od 2000 roku współpracuję z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) w programie Szkoła Ucząca Się, prowadzę szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli i dyrektorów szkół. W ramach  współpracy z CEO, aktywnie prowadzę blog – Oś świata, w którym publikuję artykuły na temat OK i innych trendów edukacji światowej.
W ramach współpracy z CEO napisałam kilka książek o ocenianiu kształtującym, które są prezentowane obok na tej stronie. Szczególnie polecam dostępną w Internecie książkę: Uczę (się) w szkole, inne książki można znaleźć w księgarni internatowej Civitas.

W roku 2015 wpadłam na pomysł połączenia oceniania kształtującego z zeszytem uczniowskim i tak powstał – OK zeszyt. Rozpoczęłam prace nad OK zeszytem na FB razem z grupą chętnych i zaangażowanych nauczycielek i nauczycieli. Pomysł się rozwinął i w programie SUS opracowaliśmy kurs – OK zeszyt, który ma nadal wielu zwolenników.
Jestem współautorką pomocy dydaktycznych związanych z ocenianiem kształtującym, polecam je. Część z nich powstała z udziałem nauczycieli współpracujących z programem SUS.
Prowadzę różne akcje edukacyjne. Wraz z grupą pasjonatów – nauczycielek i nauczycieli rozpoczęliśmy – „Frajdę z nauczania”. Pomysł polega na uzupełnieniu artykułów dotyczących edukacji przykładami pochodzącymi od praktyków. Gotowe, uzupełnione artykuły publikujemy na blogu Oś świata w kategorii – Frajda z nauczania. Zachęcam do przyłączenia się do nas. Proszę pisać na mój adres.

Mam również swoje pasje poza edukacyjne.
Po pierwsze jestem matką Marty Sterna, z której jestem bardzo dumna i babcią Mii Sterna, która wnosi w moje życie wiele radości. Specjalnie dla Mii napisałam i zilustrowałam kilka książek. Jestem partnerką Jacka Strzemiecznego, z którym razem dzielimy między innymi pasję do edukacji i od którego stale otrzymuję nieoceniona pomoc i wsparcie.
Od wielu lat zajmuję się hobbistycznie ceramiką. Mam własną pracownię na Warmii i stale wypróbowuje nowe pomysły i techniki.
Lubię rysować, szczególnie rysunki, które korespondują z przekazem. Narysował ich tysiące, a te które są związane z ocenianiem kształtującym „uwolniłam”, aby nauczyciele mogli z nich korzystać, jeśli im się spodobają.

Stronę założyłam, gdyż zależy mi na nauczycielach poszukujących dobrego nauczania, mam nadzieję, że zachęci ich ona do stosowania oceniania kształtującego, z pożytkiem dla nich i ich uczniów.

Moje książki

Publikacje o Ocenianiu kształtującym i nie tylko.

UCZĘ SIĘ W SZKOLE

pobierz darmową
publikację

OCENIAM UCZĄC

pobierz darmową
publikację

Uczę się uczyć

KUP W
Księgarni

W szkole jest OK

KUP W
Księgarni

OK zeszyt

KUP W
Księgarni

Uczę w klasach młodszych

KUP W
Księgarni

OKmiks_Polish

pobierz darmową
publikację

OKmiks_English

pobierz darmową
publikację

OKmiks_Russian

pobierz darmową
publikację

Okmiks_German

pobierz darmową
publikację

Kontakt

Skontaktuj się ze mną
danuta.sterna@gmail.com

Nowości OK

Więcej o nowościach w Ocenianiu Kształtującym według Danuty Sterna tutaj

Ok nauczanie