Czwarta strategia OK w przedszkolu
Omówienie czwartej strategii oceniania kształtującego w kontekście pracy z dziećmi w przedszkolu.
Umożliwianie dzieciom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności.
W grupie przedszkolnej dzieci rozwijają się w różnym tempie. Nie można powiedzieć, że wszystkie dzieci na przykład w październiku będą miały opanowaną umiejętność operowania nożyczkami. Zadaniem opiekuna jest dotarcie do każdego dziecka.
Strategia czwarta proponuje, aby dzieci wzajemnie sobie pomagały i uczyły się wzajemnie od siebie.
Dzieci mają różny poziom umiejętności, wynikający z doświadczeń wyniesionych z domu i z osobistych predyspozycji. Niektóre mogą być przez rodziny tak chronione i wyręczane, że nie potrafią same nic zrobić, a inne wykazują dużo samodzielności. Przedszkole jest miejscem, gdzie mogą uczyć się od siebie wzajemnie.
W małych miejscowościach często jest jedna grupa przedszkolna dzieci w różnym wieku i tam widać, jak jedni uczą drugich. Dzieci zwykle lubią uczyć innych i warto to wykorzystywać. Warto też nawiązywać do wiedzy, która dzieci już mają, z którą przychodzą do przedszkola, wtedy można wykorzystać dzieci do tłumaczenia innym skomplikowanych dla zagadnień. Można łączyć dzieci w małe grupy, aby zadanie wykonywały wspólnie, wtedy uczą się współpracy, która na pewno będzie im później potrzebna.
Czwarta strategia mówi o współpracy i wspólnym działaniu, służy temu wszelka praca w grupach. Jest ona też polecana przez teorię autodeterminacji, gdyż buduje więź w grupie. Wspólna praca zapobiega również konfliktom wśród dzieci.
0 komentarzy