Praca zespołowa etapami, jako pomoc w angażowanie uczniów. Podejście etapowe, pozwala uczniom zastanowić się samodzielnie nad problemem, zapoznać się i przedyskutować propozycje innych członków grupy, wybrać wspólnie jedno z rozwiązań, ocenić, czy jest dobre i przedstawić pozostałym uczniom rozwiązanie, z możliwością uzyskania opinii innych i zobaczenia alternatywnych rozwiązań innych grup. |
¾ strony czytania
Obserwując pracę uczniów na lekcjach można zauważyć, że nawet gdy uczniowie pracują w grupie, to raczej zgadzają się z poleceniami nauczyciela lub dominującego ucznia, a nie są nastawieni entuzjastycznie do samodzielnego myślenia i współpracy. Mało dyskutują i przyjmują jakiekolwiek propozycje, aby tylko uporać się z rozwiązaniem.
Przedstawię propozycje organizacji pracy uczniów w grupie etapami, która może być efektywna i angażująca uczniów w pracę zespołową.
Warto tak postępować, gdy zadanie stojące przed uczniami jest kluczowe dla lekcji i gdy istnieją różne strategie na rozwiązanie.
Cztery etapy i ich uzasadnienie:
- Próba. Najpierw niezależna praca (przez kilka minut) uczniów nad własną propozycją rozwiązania. W rezultacie każdy z członków grupy musi, choć przez chwile, zastanowić się nad rozwiązaniem.
- Podzielenie się sposobami na forum grupy. Dyskusja w grupie nad zaletami każdego ze sposobów. Uczniowie uczą się od siebie wzajemnie, a określenie zalet docenia pracę każdego z członków grupy.
- Uzgodnienie w grupie jednego wspólnego rozwiązania. Zastosowanie go.
Na koniec pracy – decyzja (przy pomocy świateł):
- Czerwone – prawdopodobnie nasze rozwiązanie nie jest dobre
- Żółty – nie jesteśmy pewni, czy nasze rozwiązanie jest dobre
- Zielony – nasze rozwiązanie jest dobre
Uczniowie dokonują samooceny w grupie, co uczy ich krytycznego podejścia do własnej pracy.
4. Prezentacje rozwiązań grup i dyskusje na temat wybranych strategii i osiągniętych wyników.
Uczniowie mogą przedstawić innym uczniom swój sposób rozwiązania, uzyskać opinię innych i poznać rozwiązania innych grup.
Takie podejście etapowe, pozwala uczniom zastanowić się samodzielnie nad problemem, zapoznać się i przedyskutować propozycje innych członków grupy, wybrać wspólnie jedno z rozwiązań, ocenić, czy jest dobre i przedstawić pozostałym uczniom rozwiązanie, z możliwością uzyskania opinii innych i zobaczenia alternatywnych rozwiązań innych grup.
Inspiracja artykułem Ashleya Taplin
https://www.edutopia.org/article/strategy-boosting-student-engagement-math