Początek roku szkolnego to dobry czas na nawiązanie dobrych relacji z rodzicami uczniów.  W tym wpisie kilka sposobów na budowanie relacji z rodzinami uczniów.

Dlaczego warto o nie zadbać?

  1. Powodują większe zaangażowanie uczniów w naukę. Badania pokazują, że dobra komunikacja z rodzinami uczniów pozytywnie wpływa na zaangażowanie uczniów. Okazuje się, że wpływa to również na odrabianie przez uczniów prac domowych, szybsze rozwiazywanie zadań i większe zaangażowanie w lekcje.
  2. Uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce, oceny uczniów poprawiają się.
  3. Lepiej są rozumiane potrzeby uczniów i dzięki temu nauczyciel może lepiej dostosować metody nauczania.

Co warto zrobić?

  • Poinformować rodziców w jaki sposób nauczyciel będzie się nimi komunikować. Czy to będzie poczta mailowa, czy strona szkoły, czy telefon, czy organizowane spotkania, a może wyznaczone godziny konsultacji.
  • Ustalić częstość kontaktów. Można zapytać rodziców uczniów jak często chcieliby otrzymywać wiadomości lub się spotykać z nauczycielem.
  • Pamiętać, aby przekazywane wiadomości były zrozumiałe i zwięzłe.
  • Znaleźć czas na rozmowę z rodzicem o jego dziecku. Pozyskać potrzebne informacje. To będzie procentowało w przyszłości.
  • Pamiętać, że rodzice przyprowadzając dziecko do szkoły oddają jej to co kochają i na czym im bardzo zależy. Trzeba być z nimi razem, a nie przeciw.
  • Podawać rodzinom uczniów harmonogram spotkań z nauczycielem i ich tematykę, np.: omówienie postępów uczniów, wskazówki do uzupełnienie zaległości, wspólne planowanie pokonywania trudności.
  • Zapraszać rodziców do szkoły na spotkania i stwarzać takie warunki, aby kontaktowali się ze szkołą regularnie. W razie problemów w pierwszej kolejności powinni kontaktować się z nauczycielem, a nie z dyrektorem szkoły lub instytucjami nadzoru.
  • Poinformować rodziców, jak często ich dzieci będą otrzymywać informacje zwrotną o swojej pracy i postępach. Rodzice powinni mieć możliwość zapoznania się z informacją zwrotną i otrzymywać wskazówki, jak mogą dziecku pomoc.
  • Pozyskiwać opinię zarówno uczniów, jak i ich rodziców wykorzystywać ją do modyfikowania procesu nauczania. Ważne, aby nauczyciel był chętny do wprowadzania zmian w razie uzasadnionej potrzeby.
  • Poinformować rodziców, gdzie mogą zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole. Wyjaśnić, co nauczyciel może zrobić, a co nie jest możliwe.
  • Konsekwencja i przewidywalność i pomagają budować zaufanie uczniów i rodziców.

Jasna, konsekwentna i przemyślana komunikacja może pomóc nauczycielom rozwijać lepsze relacje z naszymi uczniami i ich rodzinami, co prowadzi do tworzenia środowiska klasowego sprzyjającego uczeniu się.

Inspiracja artykułem Jorge Valenzuela

https://www.edutopia.org/article/developing-good-communication-plan-students-families