Październik to drugi miesiąc w szkole. Nauczyciela zaczynają być zmęczeni.
W tym wpisie kilka sposobów, aby poprawić samemu sobie warunki pracy.
- Plan tygodnia
- Przyjdź do szkoły wcześniej. Oczywiście, każdy chce się wyspać, ale pomysł przyjścia o 30 minut wcześniej do szkoły może okazać się bardzo pomocny. W tych 30 minutach możesz sprawdzić pocztę, napić się spokojnie kawy, przywitać się z innymi nauczycielami. Taki początek bez pośpiechu może zrobić ci dzień.
- Materiały kopiuj kilka dni wcześniej. Nie zostawiaj na ostatnią chwilę, bo pośpiech nie jest twoim sprzymierzeńcem. W ostatniej chwili może się okazać, że kserokopiarka się zepsuła lub jest zajęta.
- Zaplanuj zadania dla uczniów „szybkich”, którzy zwykle wykonują zadania szybciej. Problem nauczanie w klasie zróżnicowanej jest trudny do pokonania. Warto się do takich sytuacji przygotować. Polecam opracowaną przez nauczycieli praktyków pomoc dydaktyczną – skrzyneczka mistrzów. Można też wcześniej pomyśleć o dodatkowych zadaniach dla uczniów, które idą „głębiej”, a nie dalej.
- Przygotuj się do pracy poprzedniego wieczoru. Spakuj torbę, materiały potrzebne do lekcji, ubranie gotowe na następny dzień, przemyśl, jakie drugie śniadania weźmiesz do szkoły.
- Współpracuj z innymi
Zadbaj o przyjaciół nauczycieli. Takich, którym możesz opowiedzieć o trudnościach i takich, których ty wysłuchasz. Rozmowa z innymi osobami, które przechodzą przez to samo, naprawdę pomaga.
Warto uczestniczyć w szkoleniach, one zwykle wiele wnoszą i pokazują, że inni mają te same trudności. Można też wspólnie znaleźć rozwiązanie dla problemów.
W razie trudności trzeba mieć sieć ludzi, do których zawsze można zadzwonić i poprosić o pomoc.
- Czas na odprężenie w szkole
Jeśli lubisz słuchać muzyki, to znajdź czas, aby odtworzyć ulubiony utwór. Można to zrobić cicho na przerwie lub, gdy uczniowie wchodzą do klasy. Muzyka pomaga zmienić nastrój.
Nie zapomnij zjeść drugiego śniadania lub lunchu. Jeśli zaczynasz być głodny, to twoje zdenerwowanie wzrasta. Warto spożywać posiłek w gronie innych nauczycieli, wtedy ma się okazję do wymienienia doświadczeń.
Można organizować dla siebie i uczniów krótkie przerwy, aby się zregenerować, na przykład zapowiedzieć przerwę, zmniejszyć światło, polecić wszystkim zamkniecie oczu i pomyślenie o czymś przyjemnym.
- Wracaj myślami do początku, wspominaj
Przypominaj sobie początki pracy w szkole. Dlaczego chciałeś zostać nauczycielem, jakie dobre chwile przeżyłeś w szkole? Możesz napisać list i w trudnym dla ciebie czasie go przeczytać.
Rób dużo zdjęć, możesz je potem przeglądać, są dokumentacją twojego szkolnego życia i budzą dobre wspomnienia.
Wspominaj też uczniów, którym się powidło w życiu, możliwe, że się do tego przyczyniłeś. Pozwala to z większa cierpliwością znosić zachwiania obecnych uczniów.
- Rutyny odpoczynku
Kultywuj zwyczajowe sposoby odpoczynku w domu. Jeśli pomaga ci obejrzenie serialu lub poczytanie książki, to nie rezygnuj z tego, a może odprężają cię ćwiczenia gimnastyczne. Rutyny są bardzo ważne i pomocne, dają poczucie bezpieczeństwa a siły.
Inspiracja artykułem Christie Rodgers
https://www.edutopia.org/article/how-new-teachers-can-avoid-burnout
0 komentarzy