Warto angażować rodziny uczniów w życie szkoły. Zwykle lepiej współpracują rodzice uczniów szkół podstawowych, dlatego w szkole średniej lub w klasach wyższych szkoły podstawoej trzeba o kontakt bardziej zadbać. W tym wpisie kilka propozycji, jak zaprosić opiekunów uczniów do szkoły na dzień otwarty.
Zazwyczaj rodzice zapraszani są do szkoły na uroczystości, koncert, występy, zakończenie roku itp.
Szkoły średnie rzadko organizują dni otwarte, w których rodzice mogą przyjść na lekcje i obserwować życie szkoły na żywo.
Jeśli jednak takie zaproszenie zostanie przyjęte i rodzice przyjdą, to poprawia się proces uczenia się uczniów.
Może takie zaproszenie wystosować nauczyciel przedmiotu lub wychowawca. Będzie to wielkie przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dla uczniów.
Cztery sposoby – jak to może przebiegać:
- Dzień w szkole
Kilka lat temu, poszłam do zaprzyjaźnionej szkoły i byłam z jedną klasą przez cały dzień. Niezapomniane przeżycie. Miałam różne odczucia, od tego, że podziwiałam uczniów, że wytrzymują w szkole 7 lekcji, przy ciągłej zmianie przedmiotów, po docenienie przygotowania się nauczycieli do lekcji.
Dzieci i młodzi ludzie szybko przyczajają się do rytmu życia w szkole, ale my jako dorośli o nim zapominamy i taka wizyta wzbudza w nas różne refleksje. Obserwowałam lekcje z pozycji ucznia. Tematy były dość ciekawe i również nauczyciele dołożyli starań, aby było intersująco. Jednak pośpiech w realizacji zadań, przeładowanie treści, brak czasu na podsumowanie były po prostu nieludzkie. Mimo, że tematy lekcji były mi znane, była to klasa szósta szkoły podstawowej, to po wyjściu z lekcji mało pamiętałam z tego czego się uczniowie uczyli. Fakty szybko się ulotniły z mojej głowy. Pamiętałam jedynie anegdoty i to, co trzeba było wykonać samemu lub w grupie.
Polecam z całego serca przeżycie takiego doświadczenia, zmienia ono spojrzenie na uczenie się w szkole. Może też zmienić spojrzenia opiekuna ucznia.
- Wizyta rodziców na lekcji
Opowiadała mi pewna dyrektorka szkoły, że u nich panuje zwyczaj zapraszania rodziców na obserwację lekcji. Okazało się to szczególnie korzystne w klasach tak zwanych trudnych. Rodzice obserwując własne dzieci, ich zachowanie i uczestnictwo w lekcji, nabierają szacunku do zawodu nauczyciela. Po obserwacji swoich dzieci mogą potem szczerze z nimi porozmawiać o tym, czy i jak one korzystają z lekcji.
- Lekcja dla rodziców
Jeszcze inny sposób na przybliżenie rodzicom realiów szkolnych jest przeprowadzenie lekcji dla rodziców, bez udziału uczniów.
Prowadziłam takie lekcje z matematyki dla nauczycieli i wizytatorów. Prezentowałam lekcje z wykorzystaniem zasada oceniania kształtującego. Okazywało się, ze jest to świetny sposób na przekazanie dorosłym innowacji pedagogicznej, którą zamierza się prowadzić. W przypadku rodziców można szybciej uzyskać zgodę na jej wprowadzenia i na poparcie z ich strony.
Temat musi być tak dobrany, aby nie zawstydzać dorosłych brakiem wiedzy z ich strony. Uczestnicząc w lekcji dorośli zaczynają rozumieć na czym polega praca nauczyciela i proces uczenia się uczniów.
- Rodzice z uczniami na lekcji
O czwartym sposobie przeczytałam w jednym z artykułów na portalu Edutopia (https://www.edutopia.org/article/family-engagement-middle-school/). Polega on na zaproszeniu rodziców na lekcje wraz z uczniami, pod warunkiem, że będą w niej uczestniczyć na prawach ucznia.
Tydzień wcześniej zostaje wysłane zaproszenie dla rodziców lub opiekunów z informacją, czego lekcja będzie dotyczyć. Uczniom zwykle podoba się ten pomysł, bo chcą, aby rodziny zobaczyły, jak wygląda dzień w szkole.
W takiej lekcji może uczestniczyć każdy dorosły, którego wskaże uczeń.
Nauczyciel musi zapewnić odpowiednią liczbę krzeseł i zorganizować odpowiednio przestrzeń, dlatego goście muszą wcześniej potwierdzić swoją obecność.
Wiele rodzin nie będzie mogło uczestniczyć w takim dniu ze względu na pracę lub inne obowiązki, ale już samo zaproszenie pobudza społeczność szkolną do rozmowy o nauce w szkole.
Wszystkie te propozycje są bardzo ambitne, ale korzyści po ich zrealizowaniu mogą być ogromne. Nauka w szkole przestaje być tajemnicą i pogłębia się wzajemne zrozumienie.